2 Yaka, 3 Köprü

Birbirine sevdalı iki yaka ve onları kavuşturan 3 köprü... Yıllardır İstanbul'un ulaşımını bıkmadan usanmadan taşıyan köprülerinde bir hikayesi var elbet. Her gün binlerce insanın kullandığı, kiminin evine kiminin işine giderken kullandığı köprüleri tanımaya ne dersiniz?

15 Temmuz Şehitler Köprüsü

15 temmuz şehitler köprüsü

Birçoğumuz ona hala Boğaz Köprüsü desek de 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında birinci köprümüzün adı değişti. İlk göz ağrımız desek yalan olmaz. İstanbul'daki ilk köprü olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Ortaköy'e ve Beylerbeyi ayaklarıyla birlikte iki yakayı birbirine bağlıyor. Köprü 30 Ekim 1973 tarihinde açılan köprü Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 50. yıldönümü şerefine büyük bir davette törenle birlikte açıldı. Yapıldığı ilk zamanlarda dünyanın en uzun 4. asma köprüsüyken şimdilerde 21. sıraya kadar düştü. Metrobüs hattını da birbirine bağlayan köprü sayesinde iki yaka arasındaki ulaşım sağlanıyor. İyi ki varsın bol trafikli, ışıklı, ilk köprümüz!

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü

fatih sultan mehmet köprüsü

İşte ikinci köprümüz Fatih Sultan Mehmet! Adını İstanbul'u fetheden şanlı Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet'ten alan köprü 4 Ocak 1988 tarihinde tamamlanmıştır. 15 Temmuz Şehitler köprüsünü de geçerek dünyanın en büyük çelik asma köprüleri sıralamasında 14. sırada yer alıyor. Genellikle birinci köprüye göre daha az trafik olduğu için trafikten kaçmak isteyenler tarafından çok tercih ediliyor. Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine kavuşturan köprü her gün birçok insanı da birbirine kavuşturuyor. 169 metre yüksekliğindeki köprü Anadolu Hisarı ve Beykoz ilçelerini birbirine bağlıyor.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

yavuz sultan selim köprüsü
Fotoğraf: www.ntv.com.tr

En yeni köprümüz; Yavuz Sultan Selim Köprüsü! Anadolu ve Avrupa yakasını 3. kez buluşturan köprü 27 Ağustos 2016 tarihinde trafiğe açıldı. Dünya standartlarında inşa edilen köprü mimari açısından da oldukça başarılı diyebiliriz. 9. Osmanlı Padişahı olan ve aynı zamanda ilk Osmanlı Halifesi olan Yavuz Sultan Selim'in adını taşıyan köprü Sarıyer ve Poyrazköy'ü birbirine bağlıyor. Köprü tüm asma köprüler arasında 9. en uzun orta açıklığa sahip aynı zamanda da dünyanın en geniş köprüsü. Eskiden Fatih Sultan Mehmet köprüsünden geçen ağır vasıtalar da artık bu köprüyü kullanıyor. 

Siz yine de yola çıkmadan önce sizler için seçtiğimiz en iyi harita uygulamaları yazımıza bir bakın. Sonuçta trafikte kalmayı kimse sevmez değil mi?

İLGİLİ YAZILAR