2017'nin Rengi Yeşil! İşte İstanbul'un En Yeşil Yerleri

Doğanın, huzurun, yaprakların, baharın rengi yeşil...

Pantone her yıl olduğu gibi bu yıl da 2017'nin rengini belirledi. Moda dünyasından iş dünyasına hatta mimari yapılara kadar yön veren bu seçim bu yıl yeşilden yana oldu. Peki neden bu renk seçildi? Pantone Renk Enstitüsü’nün direktörü Leatrice Eiseman, Time dergisine yaptığı açıklamada "Pantone nasıl bir dünyada yaşadığımızı biliyor; çok stresli ve çok gergin. Bu, umutlu olma rengidir” diyerek neden yeşili tercih ettiğini açıkladı.


yeşil doğa

Yeşil Renginin İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Yeşilin çağrıştırdığı en büyük duygu şüphesiz ki doğa ve doğayı hissetmek. Bu yüzden yeşilin her tonu size daha fazla huzur verir. Yaşamayı, diriliği, gençliği, ümitleri ve yenilenmeyi simgeleyen rengin insanlar üzerinde oldukça pozitif bir etkisi vardır. Görme gücünü artıran renk, aynı zamanda en kolay algılanan ve görülen renktir. Sinirleri yatıştırdığı söylenen yeşil renginin yatıştırma özelliği vardır. Hastanelerde veya bakım evlerinde sık sık görebileceğiniz yeşil rengi insanları rahatlatır. Yeşil renginin insanlar üzerindeki etkilerine bakarsak yeşil rengi giyinen insanların kendine özgüveni olan ve kendini değerli bulan insanların bu rengi tercih ettiğini söyleyebiliriz.
İş, okul ve şehir hayatından bunalan her insan biraz huzur ve biraz daha fazla yeşillik ister. Buradan da anlaşıldığı üzere yeşil candır!


yeşil doğa

İstanbul'da Bulunan Yeşil Alanlar

Şehrin stresinden gürültüsünden uzaklaşmak isterseniz sizi yılın rengiyle baş başa kalabileceğiniz ve çok da uzak olmayan yerlerle tanıştıralım.
İşte birkaç adım uzağınızdaki yeşil alanlar.

1) Fenerbahçe Parkı
2) Bebek Parkı
3) Emirgan Korusu
4) İdealtepe 50. Parkı
5) Göztepe Parkı
6) Atatürk Arboretumu
7) Belgrad Ormanları
8) Gülhane Parkı
9) Yıldız Parkı
10) Büyük Çamlıca Tepesi


Yemyeşil, huzurlu, mutlu ve umut dolu bir yıl olsun!

İLGİLİ YAZILAR