6 Adımda İstanbul Asya ve Avrupa olarak iki kıtadan oluşan tarihi çok eskilere dayanan, köşkleri, sarayları, camileri ve kiliseleri ile dünyanın en önemli merkezlerinden biri. Kent oldukça farklı kültür ve milletten insanı barındırması ile de oldukça farklı bir öneme sahip. Bu denli kalabalığı kaldıran şehrin dört bir yanı gezilip görülmesi gereken yerler ile dolu. Bizde sizler için İstanbul’u anlatmaya karar verdik. İyi okumalar.

İstanbul Boğazı

İstanbul’u İstanbul yapan şey nedir diye sorduğumuzda benzersiz güzelliği ile akıllara durgunluk veren Asya ve Avrupa yakasının harika birleşimi Boğaz geliyor aklımıza. Bu hat boyunca sıralanmış camiler, yalılar ve saraylar insanı adeta etkisi altına alıyor. Boğaz’ı boydan boya görmek isterseniz en keyifli yol olan Boğaz turlarından birini tercih edebilirsiniz. Bu manzarayı akşam görmek isterseniz Beşiktaş’tan Bebek’e, Kuzguncuk'tan Çengelköy'e kadar yürüyebilir ve temiz hava eşliğinde harika manzarayı hafızanıza kaydedebilirsiniz. 

istanbul boğazı

Sultanahmet

Bu şehre yüzyıllardır hükmeden Osmanlı Devleti’nin yönetildiği Topkapı Sarayı, Bizans döneminden sonra buraya miras kalmış ve sonradan cami olmuş ve en sonunda müzeye dönüştürülmüş olan Ayasofya, çok bilinmese de görüntüsü ve tarihi ile Yerbatan Sarnıcı’nı içine alan Sultanahmet bu kentte mutlaka uğramanız gereken adreslerden. Sultanahmet ve çevresi bu dönemlerde daha çok turist akınına uğruyor olsa da bu şehirde yaşayanlarında ara ara bu tarihe tekrar tanıklık edebilmek adına gitmesi gereken yerlerden.

sultanahmet

İstiklal Caddesi

Beyoğlu’nun en işlek caddesi olarak bilinen ve tüm dünyanın tanıdığı İstiklal Caddesi önemini yıllardır korumaya devam ediyor. Tüm bir cadde boyunca sıralanmış mağazalarda alışveriş yapabilir, tarihi tramvay ile minik bir gezintiye çıkabilir ya da kendinizi cafelerin olduğu ara sokaklarda kaybedebilirsiniz. Eğer İstiklal Caddesi’nde gezintiye çıkıyorsanız mutlaka Beyoğlu çikolatası, ıslak hamburger ve midye dolma yemelisiniz. Gece ise kulağınıza müziğin hoş geldiği bir mekana girebilir ve sabahın ilk ışıklarına kadar eğlencenin doruklarına varabilirsiniz. 

istiklal caddesi

Dolmabahçe Sarayı

Osmanlı Devleti’nin yönetim üssü görevini görmüş bu saray şehrin görülmesi gereken en önemli ve etkileyici noktalarından. Harem ve selamlık bölümleri müze olarak halk ziyaretine açık olan sarayın sizi çok etkileyeceğinden eminiz. Tarih boyunca pek çok önemli olaya ev sahipliği yapmış olan Dolmabahçe Sarayı en büyük Türk olan Atamız’ın gözlerini hayata yumduğu yer olması da sarayın değerini ayrı bir arttırıyor. 

dolmabahçe sarayı

Galata 

İstanbul’un heybetli yüksekliklerinden olan Galata hem semt olarak hem de kulesi ile kesinlikle ziyaret edilmesi gereken rotalardan. Cenevizliler tarafından inşaa edilmiş olan kule oldukça fazla kişi tarafından merak ediliyor. Binanın balkonlu kısmına kadar çıkabildiğiniz ve üzerinden İstanbul manzarasının eşsiz şekilde görünebildiği kule kesinlikle İstanbul rehberinizin içinde yerini almalı. Galata çevresinde son dönemlerde açılmış birbirinden şirin cafelerde çay molası verebilir, küçük butik ve ikinci el dükkanlardan kendinize beğendiğiniz şeyleri satın alabilirsiniz. Neredeyse tüm restoranlarının manzaralı terasları bulunan Galata’da şık bir akşam yemeği yemenizi de tavsiye ederiz. 

galata

Ortaköy

İstanbul’da Boğaz hattının üzerinde kalan ve en çok ziyaretçi alan merkezlerden biri olan Ortaköy’e gitmeden dönmeyin. Ortaköy’ün şahane manzarasına karşı yiyeceğiniz meşhur kumpiri ile harika saatler geçiebilir ve eşsiz manzara karşısında hem gözlerinizi hem de damaklarınızı şenlendirebilirsiniz. Ortaköy civarında kurulan minik tezgahlardan kendinize ve sevdiklerinizine hediyeler alabilir, dükkanlarda satılan ilginç eşyalar ile keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Ortaköy’ün kumpiri dışında waffle’ıda oldukça meşhur, bu tatlı lezzeti de denemeden dönmeyin deriz. 

ortaköy

Fotoğraf Kaynak: cornerhat.com

Eminönü

Şehrin neredeyse merkezi haline gelen ve hem yerli hem de yabancı turistlerin oldukça ilgi gösterdiği Eminönü’nü gezmeden İstanbul’u gezmiş sayılmazsınız. Balık ekmek teknelerinden gelen kokulara kayıtsız kalamayıp ekmek arası balık yanında da turşu suyunun keyfini çıkarın deriz. Eminönü Camii tarafına doğru yapacağınız yürüşünüz sırasında Mısır Çarşısı’ndan tazecik baharatlar alabilir ve Kurukahveci Mehmet Efendi’nin kahve kokusuna giderek taze çekilmiş Türk Kahvenizi alabilirsiniz. 

eminönü
Fotoğraf Kaynak: istanbul.com

İLGİLİ YAZILAR