Adana'da Gezilmesi Gereken Yerler
Ülkemizdeki her şehrin kendine ait özellikleri var. Bu nedenle, her bölgesi ve her kenti ayrı ayrı gezilmesi gereken bir coğrafya üzerinde yaşadığımızı söyleyebiliriz. Bir kenti gezmek, tanımak, insanlarıyla kaynaşmak, Türkiye’nin sadece bir zenginliğini keşfetmek demek. Gelelim Adana’ya, burası ülkemizin nevi şahsına münhasır kentlerinden birisidir. Son zamanlarda ise, filmlere çokça konu olması hasebiyle ön plana çıkan bir merkez haline geldi. Biz Adana ile ilgili sadece mutfak zenginliklerini biliriz. O da kısmen… Ancak bu kentte keşfedilmesi gereken nice mekanlar ve kültür haritaları var. 

Adana’ya ne zaman gidilmesi gerekir?
Bu konu oldukça önemlidir. Şayet, Adana’nın zenginliklerini ferah bir şekilde gezebilmek için iklimin önemi büyüktür. Adana, ülkemizin en sıcak kentlerinden birisidir. Temmuz ve Ağustos aylarında Adanalıların çoğu kenti terk ederek daha serin bölgelere akın eder. Bu dönemler içerisinde öğlen tatilleri verilir. Dükkanlar ikindi serininde açılır ve gün boyunca hizmet verir. Öğlen vakitleri açık dükkan bulmak kolay değildir. 

Fotoğraf Kaynak: www.globalyodel.com

Aşırı sıcaklar nedeniyle okulların tatil edildiği bile olur. Sıcakta gezmenin asla mümkün olmaması nedeniyle Nisan ve Mayıs aylarında kenti ziyaret etmeniz gerekir. Tabi kışın da şehir gezilebilir. Kar ve aşırı soğuk bir iklimi yoktur. İstanbul gibi bölgelerdeki Sonbahar havası, Adana’nın karı kışıdır. Hiçbir zaman kar yağmayan kentlerimiz arasındadır. 

Adana gezilecek yerler nerelerdir?
Gelelim işin asıl tarafına, bu kendine has özellikleri olan şehrin kadim bir tarihi ve geçmişi vardır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Adana son olarak Selçuklu ve Osmanlı ile şaha kalkan bir bölge haline gelmiştir. Şehirde, tarihi zenginlikler bir hayli fazladır. Mimari eserleri keşfetmeyi sevenler, eski tarihin sayfalarında dolaşmayı arzu edenler için Adana bulunmaz bir kenttir. İşte kentin bazı gezi noktaları…

1. Taşköprü 

Fotoğraf Kaynak: www.pixabay.com

Adana’nın en önemli tarihi eserlerinden birisidir. Ve kentin sembolü haline gelmiştir. Kentin diğer bir sembolü denilebilecek Seyhan nehri üzerinde kurulan köprü, sadece yaya trafiğine açıktır. Roma dönemine ait köprü daha sonra Osmanlılar tarafından onarıldı ve günümüze kadar ulaşması sağlandı. Bir dönem araç trafiği nedeniyle köprüye zarar verildi ancak bu hatadan dönülerek, aslına uygun şekilde restore edildi. 

2. Sabancı Camii
Fotoğraf Kaynak: www.tdvcamiler.com

Taşköprü ziyaretiniz sırasında Sabancı Camii’nin yarattığı manzara mutlaka dikkatinizi çekecektir. Bu camii, Türkiye’nin sayılı zengin ailelerinden olan Sabancı ailesi tarafından yapıldı. Camii’nin çevresinde çok büyük de bir park yeri vardır. Cami, Osmanlı mimarisine uygun olarak inşa edildi. Altı minareye sahiptir ve Adana’nın en büyük camileri arasındadır. 

3. Adana Arkeoloji Müzesi 
Fotoğraf Kaynak: www.ensonhaber.com

Adana’daki en eski müzelerden birisidir. Bu nedenle, müzenin kendisinin de tarihi bir öneminin olduğundan söz edilebilir. 1924’de açılan müzenin binası, Osmanlı döneminden kalmadır. Müzede, Osmanlı ve Selçuklu eserleri sergilenir. Ayrıca, Yörük kültürüne ait eşyalar, Roma döneminden kalma eserler, hatta kazılar sonucunda eski Hititlere ait olduğu düşünülen bir dizi eşyalar da yer alıyor. 

4. Etnografya Müzesi 
Fotoğraf Kaynak: www.neredenegezilir.blogspot.com

Adana’nın kadim tarihine ışık tutan eserlerin yer aldığı müzedir. Bu müzenin yer aldığı bina da 1800’lü yıllarda kilise olarak kullanılırdı. 1924’de ise, müzeye çevrildi. Müzenin mimari yapısı klasik dönem kiliselerini andıran bir tasarıma sahiptir. Bu nedenle hem müzede sergilenenler hem de müzenin bina yapısı dikkatle incelenmelidir. 

5. Sinema Müzesi
Fotoğraf Kaynak: www.chez.galilei.blogspot.com

Adana’da müze bakımından oldukça zengin bir kenttir. Bunda kentin tarihteki rolünün önemi büyüktür. Farklı bir müze olarak Sinema Müzesi kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Altın Portakal Sinema festivalinin yapıldığı Adana’da bulunan müze içerisinde Yeşilçam’ın önde gelen jön ve oyuncularının hikayelerine, fotoğraflarına ve eşyalarına yer veriliyor. 

Adana’da ne yenir?
Adana’ya gidip de, buraya has lezzetleri yerinde tatmamak asla doğru değildir. Adana’yı ziyaret edenlerin birincil amaçları arasında Adana lezzetleri bile olabiliyor. Adana’da akla ilk gelen lezzet, Adana kebabıdır. Kentte Adana kebabını layıkıyla yapan birçok restoran vardır ancak Adana kebap lezzetini asıl mükemmel hale getiren meşhur şalgamdır.
Fotoğraf Kaynak: www.garenta.com

Adana kebabın yanı sıra, Adana ciğer de mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında yer alır.  Bahsettiğimiz sıcaklardan sizi kurtaracak, hem de lezzetine doyuamayacağınız bir keyif için tatlı olarak "bici bici" denilen Adana'ya özgü bu lezzet denenmelidir. Bunların yanı sıra, Fellah köftesi, şırdan ve içli köftede Adana yöresinin lezzetlerindendir. 

Kapak Fotoğrafı Kaynak: www.sozcu.com.tr

İLGİLİ YAZILAR