Avrupa'nın En Güzel 10 Şehri Eski zamanlardan bu yana biriktirdiği tarihi zenginlikleri, korumayı başardığı doğal güzellikleri, kaliteli yaşam şartları, kültür ve sanata verdikleri önemle Avrupa’yı Avrupa yapan en güzel 10 şehri sizler için yazdık. Tatil planı yapmadan bu yazımıza mutlaka göz atın.

Prag

prag

Köprüler şehri Prag’ın en meşhur köprüsü Charles Bridge üzerinde tam 30 adet heykel bulunuyor. Adeta bir açıkhava müzesi olan şehir, hem renkli atmosferi hem de sanata verdiği değerle yazımızda ilk sırada olmayı hakediyor. Şehir içindeki ulaşım kolaylığı ve uygun fiyatlarla da turistik Avrupa şehirleri içinde çokça tercih edilen Prag’da bulunan Prag Kalesi, dünyadaki en büyük antik kale olma özelliğiyle dikkat çekiyor. Etrafta dolaşan at arabaları, geceleri gaz lambalarıyla gezen insanlar, eski binalar ve diğer pek çok şey tarihi bir yolculuğa çıkmanızı sağlıyor. 

Amsterdam

amsterdam

Huzurlu ortamı, tarihi yapıları ve kanal üzerindeki şipşirin köprüleriyle Amsterdam, Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olmayı hakediyor. Bisiklet yolları ve ferah caddeleri imrendiğimiz görüntüleri oluşturuyor. Kışın biraz fazla soğuk geçse de, bahar ve yaz ayları çimlerde oturabilir, güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. 

Barselona

barselona

Deniz, güneş, kum, Gaudi Evleri, geniş caddeleri, mükemmel güzellikteki yapıları ile Barselona Avrupa’da mutlaka görülmesi gereken şehirlerden biri. İsterseniz hareketli, eğlenceli isterseniz de dinginlikle kafa dinleyebileceğiniz bir tatil… Barselona tüm tercihler için harika seçeneklerle dolu bir şehir.

Brüksel

brüksel

Grande Place’ı mutlaka görmeniz gereken Brüksel, içkileri, çikolataları, meydanları ve tarihi binalarıyla göz kamaştıran bir şehir. Sakin, düzenli halinin yanı sıra bir o kadar da eğlenceli vakit geçirebileceğiniz Brüksel’de sıcak şarap ve böğürtlenli bira mutlaka denemeniz gerekenler arasında. 

Roma

roma

Gözünüzü kırpmadan gezeceğiniz Roma’nın her köşesinden sanat ve tarih fışkırıyor. Gladyatörlerin dövüştüğü Kolezyum görmeden dönülmemesi gereken yegane yerlerden biri. Her tarafı tapınaklar, antik kalıntılar ve heykellerle dolu olan Roma, mükemmel İtalyan Mutfağı’nı da deneyimleyebileceğiniz harika bir şehir.

Bruges

bruges

Belçika’nın küçücük şehri Brugge, her adımda hayran kalacağınız bir şehir. Görkemli kanalları ve tarihi yapılarıyla orta çağ masallarından fırlamış gibi bir atmosferde ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Belfort Çan Kulesi’nin terasından tüm şehri görebileceğiniz enfes bir manzaraya da hazır olun.

Viyana

viyana

Dünyanın en huzurlu şehirlerinden biri olan Viyana’da, çok farklı deneyimler sizleri bekliyor. Tam bir sanat şehri olan Viyana’nın sokaklarından piyano sesi ve sokak tiyatrocularının performansları eksik olmuyor. Strauss, Mozart, Beethoven gibi müzisyenlere ev sahipliği yapmış olması da ayrıca dikkat çeken taraflarından. Her sokak başında bulunan metro istasyonu sayesinde şehrin istediğiniz yerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Nice

nice

Fransa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Nice, muhteşem akdeniz iklimi ve turistik özelliğiyle dikkat çekiyor. Cana yakın, samimi insanlar, Fransız Mutfağı’ndan eşsiz lezzetler sunan restoranlar, sokak eğlenceleri ve daha pek çok özelliğiyle Nice, ölmeden önce görülmesi gereken nadir yerlerden biri.

Budapeşte

budapeşte

Kanuni Sultan Süleyman’ın Budapeşte’yi fethinden hemen sonra ilk namaz kıldığı Matyaş Kilisesi, ziyaret noktalarının başında geleceklerden biri olabileceği gibi dört bir yanında rastlayacağınız tarihi ve sanatsal güzellikler gözlerinizi kamaştıracak. Mükemmel biraları ve enfes çikolataları ile de damaklarınıza şölen yaşatabilirsiniz.

Londra

londra
Tarihi güzelliğini modern çağ ile birlikte sunan Londra’da British Museum, Tower Bridge, Big Ben ve London Eye mutlaka gezip görmeniz gereken yerler. Kalabalık bir şehir olmasına rağmen, oldukça temiz ve düzenli olan Londra’da bisiklet kiralayarak gezmenizi tavsiye ediyoruz. Şehir içindeki kocaman parklarında turlayabilir, envaiçeşit hediyelik bulabileceğiniz pazarlarını gezebilirsiniz.

İLGİLİ YAZILAR