Bayramda Bozcaada Tatili Türkiye’nin son yıllarda büyük turizm keşfi olan Bozcaada, doğal güzellikleri ve içten halkıyla dört mevsim ziyaret ediliyor. Bir ada olmasından kaynaklı yaz aylarında rağbetin oldukça arttığı Bozcaada, bir kez gidenleri müdavim etmeye, hiç gitmeyenlerde ise merakı günden güne arttırmaya devam ediyor. Önümüzdeki 9 günlük Ramazan Bayramı’nı fırsat bilip, Bozcaada’yı ziyaret etmek isteyenlere rehber niteliğinde bir yazı hazırladık. İyi bayramlar, iyi tatiller!

Bozcaada-Sokakları-Evleri

Bozcaada’da Nerede Kalınır?

Bozcaada’nın dört bir tarafı konaklamanız için harika seçenekler sunan mekanlarla dolu. Dilerseniz otel, dilerseniz bir bağ evi Ada’da unutulmaz zamanlar geçirmeniz için çeşitli hizmetler sunuyorlar. Ege’de olduğunuzu daha görür görmez dekorasyonuyla size hissettirecek, organik kahvaltılar ve Ege Mutfağı’nın eşsiz lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz Sardunya Otel, Arşipel Otel, Evreka Otel, Nar Ada Evi; doğayla iç içe tüm yılın yorgunluğundan arınacağınız Kardinal Bağ Evi, Kemerbağ 29, Anatolia Otel Bozcaada’da kalınabilecek en güzel mekanların başını çekiyorlar. Dönemsel ve yöresel dekorlarıyla dikkat çeken Hotel Katina ve Evreka' da huzurla zaman geçirebileceğiniz konaklama mekanları arasında. Hemen hemen tüm Bozcaada konaklama mekanları bağ bozumu festivaline katılım sağlamakla beraber, Ada’nın gezilip görülesi yerlerine turlar düzenliyorlar. 

Bozcaada’da Nerede Ne Yenir?

Ege ve Akdeniz Mutfağı’nın en özgün örneklerini bulabileceğiniz Bozcaada’da en çok balık restoranlarına rastlayacaksınız. Ege otlarından envaiçeşit zeytinyağlıları, Rumlara ait eski mezeleri ve taptaze balıkları deneyimleyeceğiniz Bozcaada restoranları arasında en bilinenleri Sandal Restaurant, Asma 6 ve Tenedos Balık Evi oluyor. Zeytin ve zeytinyağının mabedi Bozcaada’da hafif zeytinyağlı yemekler ve şarapları birlikte öğününüzde kombinlemek isterseniz de Hasan Tefik mutlaka ziyaret etmeniz gereken adreslerden biri. 

Meze 

Bozcaada’da Gidilebilecek Cafe Ve Barlar

Bozcaada gezintiniz arasında lezzetli atıştırmalıklar ve sıcak soğuk çeşitli içeceklerle keyif yapacağınız samimi cafeler ve barlar için size birkaç önerimiz var. Deniz kıyısında küçücük mekanına büyük lezzetler sığdıran Fuska Cafe & Bar, mavi-beyaz dekrasyonu ve renkli atmosferiyle hem gündüz hem gece mutlaka uğranan Polente ve duvarları tablolarla dolu sanatsever mekan Cafe At Lisa’s Bozcaada’nın en sevilen ve ziyaret edilen mekanları. 

Bozcaada Plajları

Dört tarafı denizlerle çevrili kara parçası Bozcaada’nın neresine giderseniz gidin birbirinden şahane plajlara rastlayacaksınız. Bunlardan en önemlileri olan Ayazma, Akvaryum ve Tuzburnu Koyu, Mitos Plajı, Habbele Plajı, Sulubahçe ve Tekirbahçe Koyları deniz, kum ve güneşin tadını doyasıya çıkarmanız için harika seçenekler.

Bozcaada-Plaj-Deniz

Bozcaada’da Gezilecek Yerler

Fenikeliler, Cenevizler ve Venediklilerin kullandığı tarihi kale, Bozcaada’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başını çekiyor. Kale içinde 1996 yılında halkın desteğiyle kurulan bir etnografya sergisi ile açık hava müzesi bulunuyor. Ada’nın en yüksek noktası olan ve manzarasına hayran bırakan Göztepe, yürüyüş yapmayı sevenlerin bu aktivitesine de vesile oluyor. Polente Feneri ve Rüzgar Gülleri’nin yanı sıra hem tadım hem de alışveriş yapabileceğiniz Bozcaada Şarap Fabrikaları’nı gezebilirsiniz. Bozcaada Tarihi Müzesi ve Meryem Ana Kilisesi de turistlerin oldukça dikkatini çeken mekanlar arasında. Tam bir Ege kasabası özellikleri taşıyan nostaljik sokaklar ve eski Rum evleri de adeta bir açık hava müzesini andırıyor. Pek çok sanat galerisinin de bulunduğu Bozcaada, tatil için her zevke hitap edebiliyor.

Bozcaada’da Yapılacaklar

Bozcaada’da yapılacak şeyler saymakla bitmez. Eğer damla sakızı seviyorsanız Çiçek Pastanesi’nden Damla Sakızlı ve Bademli Kurabiye satın alın ve yiyerek Ada sokaklarını turlamaya koyulun. Yerel Pazar’dan bölgeye özgü ürünler satın alabilir, Polente Feneri’ne karşı Ada’nın enfes şaraplarının tadına bakabilirsiniz. Rum ve Türk mahallelerini gezerken bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Tabi bol bol denize girip, leziz mi leziz yemeklerin tadına bakmayı ihmal etmemelisiniz.

İLGİLİ YAZILAR