Bir Doğa Ritüeli: Bolu Abant
İstanbul ve Ankara’da yaşayan kişilerin doğayla ilk kaynaştıkları ve kendilerini ferahlattıkları adreslerden ilki, Bolu Abant’tır. Doğayla özdeşleşmek ve şehir hayatının sıkıntılarından kurtulmak adına ritüel bir gezi haline getirilen Bolu Abant rotasını henüz görmemiş kişilerin ilk fırsatta otobüs bileti alarak yola koyulmaları gerektiğini söyleyebiliriz. Deniz seviyesinden bin metre yükseklikte yer alan bölgenin 125 hektarlık bir alana yayıldığı bilgisini verelim. Ayrıca, bitki örtüsü florası oldukça çeşitli ve zengin bir alandır. 

Abant'ta Gezilecek Yerler
Abant bölgesinin tamamını gezebilmek için 2-3 gününüzü ayırmalısınız. Bir gün içerisinde de gezmek mümkün olabilir; ancak gidilen rotaların egzotik atmosferini iyice tatmadan işi aceleye getirmemelisiniz. Bu nedenle en az iki gününüzü Abant için ayırmalısınız. İşte gezilmesi gereken bazı yerler…

Abant Tabiat Parkı

İlk rota, Abant gölünün de yer aldığı tabiat parkıdır. Burada birçok aktivite yapabilirsiniz. ATV bunlardan birisidir. Ayrıca, Bolu’nun lezzetlerini tadabilirsiniz. Park içerisinde birden fazla işletme var. Fiyatlar ise, gayet uygundur. 

Örmeci Yaylası

Özellikle ilkbahar ve yazın harika bir havaya bürünen Örmeci yaylası, doğal güzelliklerin en iyi seyredilebileceği mekanlar arasındadır. Renk renk açan çiçeklerin arasına inşa edilen gezi parkurunda mutlaka gezmelisiniz. Masallar diyarını andıran yaylanın güzelliklerinden faydalanmak için birçok fotoğraf sanatçısı Örmeci’yi ziyaret ediyor. 

Sinekli Yaylası

Fotoğraf Kaynak: www.duzcekultur.gov.tr

Kesinlikle gezilmesi gereken yaylalardan biri de, Sinekli yaylasıdır. Özellikle yaz sezonunda oldukça hareketli olan yaylada bazı festivaller yapılır. Kampçıların da alanı haline gelen Sinekli yaylası; trekking, bisiklet turu, izcilik ve kampçılık gibi sporların faaliyet alanıdır. 

Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı

Samandere köyü sınırları içerisindeki bölgeye Kültür Bakanlığı tarafından tabiat anıtı takdimi yapılmıştır. Oldukça harika ve güzel doğaya sahip bölgenin etrafında kamp alanları var. Hem şelalenin dinlendirici sesi hem de tertemiz havanın huzur verici atmosferinde bir saatlik kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. 

Abant Köy Pazarı

Fotoğraf Kaynak: www.izbilir.com

Abant bölgesine gelerek bir şeyler almamak doğru olmaz. Köy halkının kesesine destek olmak ve aynı zamanda da doğal ve organik gıdalardan faydalanmak için Abant köy pazarı ziyaret edilebilir. Burada, doğal olan her şeyi bulmanız mümkündür. Özellikle köy tereyağı ve ev yapımı reçel gibi lezzetleri uygun fiyata bulabilirsiniz. 

İLGİLİ YAZILAR