Çok Gezen Mi Bilir Çok Okuyan Mı? Yıllarca merak ettiğimiz sorular vardır bu da onlardan biri. Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı? Cevabı aslında herkese göre değişebiliyor. Biz size sebepleri bırakalım, istediğinizi seçmek size kalsın. Hazır mısınız?
Başlıyoruz...

Çok Okumak Mı?

kitap okumak

Kitap okumanın verdiği tadı başka hiçbir şeyden alamazsınız. Öyle ki bazı kitap kurtları bir günde birkaç kitap bile bitirebiliyor. Okumak sanki yeni bir hikayenin sokaklarında gezmek gibi. Yepyeni arkadaşlar edinmek ve her kelimede farklı caddeleri keşfetmek... Okuyan bir insanın hayal dünyası geniştir. Okuduğunu hayalinde öyle bir yere yerleştirir ki kitabın yazarı görse hayalini kıskanır. Bir şehri okumak mesela, iliklerine kadar hissetmek şehrin tarihini onu gezmeye bedel değil midir? Peki gezmek için sadece adım atmak mı gerekir? Adımlarınız, arabalar, uçaklar olmasa da sayfalarca ülke gezebiliriz.

Çok Gezmek Mi?

seyahat tatil gezmek

Gelelim çok gezenlere. Her seferinde bambaşka bir ülkede, şehirde gözlerinizi açabileceğiniz, farklı kültürleri görebileceğiniz koca bir ömrünüz varken neden yerinizde sayasınız? Bir ülkenin tarihini okumaktansa yaşamak daha çok şey katmaz mı? Mesela yıllar boyu hüküm sürmüş medeniyetlerin günümüze kadar kalabilmiş olan yapılarına dokunabilmek, onu fotoğraflayabilmek daha gerçek değil mi? Okuyarak ufkunuzu genişletebilr, yeni kelimeler öğrenebilirsiniz belki ama gezerek okuduğunuz her şeyi hissedebilir ve yaşayabilirsiniz. Şöyle düşünelim. Bir yemek tarifini okuduğunuz zaman aklınıza ne gelir? Tabii ki o yemeği yapmak ve yemek. Peki sadece bakmak o yemeğin lezzetini almanızı sağlar mı? Bu sorunun cevabı aslında baştan beri düşündüğümüz şeyi de cevaplıyor.

Ortak bir yol bulabiliriz diye düşündük ve sizlere birkaç öneri de bulunalım dedik.

Önerilerimiz;


 

1) Gezip görmek istediğiniz şehirler ve ülkelerle ilgili mutlaka bir fikriniz olsun bunun içinde gideceğiniz yerlerle ilgili kitaplar okuyabilirsiniz.

2) Eğer turla birlikte gezi yapıyorsanız sizi gezdiren kişinin anlattıklarını duyamayabilirsiniz. Önemli bilgilerin havada kalmaması için tur esnasında gezeceğiniz yerlerle ilgili şeyler okuyun.

3) Çantanızda mutlaka kitap olsun. Bir yerden bir yere seyahat ederken otobüs, uçak, araba, tren farketmez sıkılmak yerine yeni bilgiler öğrenin ve gezinizle bunu pekiştirin.

4) Kendinize özel bir tatil kitabı oluşturun. Gezdiğiniz her yeri fotoğraflayın ve anılarınızı bir yere yazın daha sonra döndüğünüzde hepsini birleştirip kendinize bir gezi kitabı hazırlayın.

Kısacası sorunun cevabını aramaktan çok ikisini bir arada yürütmeye bakın. Öğrenin, gezin, yeni yerler keşfedin. İsterseniz bir kitabın sayfalarında, isterseniz bir şehrin sokaklarında...

Valiz.com sayesinde bir çırpıda otobüs, İDO veya uçak biletinizi alın ve hiç vakit kaybetmeden valizinize bir kitap atın. Pişman olmayacaksınız!
 

İLGİLİ YAZILAR