Doğu’daki Kadim Kent: Kars
Birçok medeniyetin hükümranlığı altında kalan kentin her köşesinde farklı bir medeniyetin izlerini görmeniz mümkündür. Aslında Kars, kış turizminin önemli başkentlerinden birisidir. Ancak son zamanlarda kültür gezileriyle ön plana çıkan bir kent olmaya başladı. Bu kadim kentin mutlaka gezilmesi gereken bazı noktaları var. Bunları sizin için derledik…

1. Ani Harabeleri 
Kars’ın en önemli gezi rotalarından birisidir. 2016’da Dünya Mirası Listesi’ne eklenen Ani Harabeleri’nde, Urartulara kadar dayanan surlar bulunur. Ayrıca, kente yerleşen medeniyetlerin inşa ettikleri katedral ve kiliseler de var. 

2. Çıldır Gölü
Kars’ı kışın ziyaret edecek kişilerin Çıldır Gölü’nün harika manzarasını keşfetmeleri mümkün olabilir. Türkiye’de kış aylarında donan tek göl unvanına sahip Çıldır’ın kartpostal havası yaratan bir görünüme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Gölde balık tutarak geçimini sağlayan köylüler kalın buz tabasında açtıkları deliklerden ağlarını salarak balık tutarlar. 

3. Sarıkamış Şehitliği 
Kaynak: www.saryar-der.org.tr

Kars denilince akla Sarıkamış gelir. Buradaki şehitlik mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.  Birinci Dünya Savaşı sırasında Kafkas Cephesi’nin önemli bir hattı olan Kars’ta kahramanlık tarihi yazan şehitleri yakından tanıyabilirsiniz. 

4. Sarıkamış Kayak Merkezi 
Kaynak: www.bizevdeyokuz.com

Kars, kış turizminin önemli merkezlerinden birisidir. 5 pisti ve 12 km’lik geniş bir alana sahip kazak merkezinin etrafı sarıçam ormanlarıyla kaplıdır. Beyazın ve yeşilin bir arada bulunduğu kayak merkezi her kış kayak severler tarafından ziyaret edilen noktalardan biridir. 

5. Mimari Zenginlikler
Kars, farklı medeniyetlerin mimari yapısını bir arada yaşatan nadir bir kenttir. Gürcü, Ermeni, Selçuklu ve Osmanlı’dan kalma mimari yapıların korunarak günümüze gelmesi, şehirdeki mimari kompozisyonu zenginleştirir. Vali konakları, idari binalar, konaklar ve şifahaneleriyle Kars’ın kadim sokakları, yapıları ve caddeleri keşfedilebilir. 

Kars’ta ne yenilir?
Kaynak: www.gastromanya.com

Kars’ın en meşhur lezzetlerinden biri, Kaz etidir. Bulgur pilavıyla servis edilen Kaz etinin yapılışı ve pişirilme adabı tamamen Kars yöresine özgündür. Oldukça yumuşak ve lezzetli bir aromaya sahip kaz etini denemek istemeyenlerin Çıldır’da sarıbalık menüsünü denemeleri gerekir. 

Nerede konaklanır?
Kars’ın şehir merkezindeki oteller konaklamak için tercih edilebilir. Ayrıca, Sarıkamış’ta üç ve dört yıldıza sahip oteller de var. Bütçenize göre en uygun otel konseptine karar verebilirsiniz. Uygun konaklama ücretleri bulunan otelleri şehir merkezinde bulmanız kolaydır. 

Kars’a ne zaman, nasıl gidilir?
Kars’ın her mevsim şahane bir havasının olduğunu ifade etmemiz gerekir. Ancak kenti görmek isteyenlerin genel olarak seçtikleri tarihler kışa denk gelir. Çünkü Kars, kışın çok daha sakin ve mükemmel bir örtüye bürünür. Kars’a otobüs bileti alarak ulaşmanız mümkündür. Ayrıca, uçakla seyahat etme imkanı da var. Ancak kışın uçak seferleri çok az düzenlendiğinden otobüsle seyahat tercih etmeniz gerekebilir. 

İLGİLİ YAZILAR