Eskişehir'de Gezilmesi Gereken Yerler
Eskişehir, tarihin kalbinin attığı kentlerimizden birisidir. Tarihi evleri, müzeleri, arkeolojik dokusu ve misafirperver insanlarıyla harika dakikalar geçirmek için Eskişehir’i ziyaret edebilirsiniz. İstanbul ve Ankara oldukça yakın olması da kenti cazip bir gezi rotası haline getiriyor. Kısa bir otobüs yolculuğuyla Eskişehir’e ulaşmanız mümkündür. Şehrin merkezinde gezilecek oldukça fazla müze ve tarihi mekanlar var. İşte bazıları…

1. Tarihi Odunpazarı Bölgesi

Eskişehir’in en önemli yerlerinden biri, tarihi ev ve yapılarıyla ön plana çıkan Odunpazarı bölgesidir. Bölgede, Osmanlı’dan kalma çok sayıda tarihi ev bulunur. Hatta buraya, Osmanlı mahallesi bile denilebilir. Evlerde halen ikamet eden kişiler var. Bazı yapılar ise, butik kafe olarak kullanılıyor. Ayrıca konaklama imkanları için bu bölgedeki tarihi yapılara sahip oteller tercih edilebilir. 

2. Kurtuluş Müzesi 
Fotoğraf Kaynak: www.twitter.com/eskisehirbb

İnönü Savaları esnasında karargah olarak kullanılan Mestanoğlu Halil Konağı, bugün müze haline getirilmiştir. 2016’dan beri ziyaretçilerini ağırlayan müzenin alt katı çocuklara ayrılan bir bölmeye sahiptir. Diğer bölmelerde ise, Milli Mücadele ve bilhassa İnönü savaşlarıyla ilgili bilgi ve o döneme ait eşyalara yer verilir. 

3. Şehir ve Göç Müzesi 
Fotoğraf Kaynak: www.atlasdergisi.com

Türkiye’nin ilk ve tek göç müzesi olma özelliğini taşıyan Şehir ve Göç Müzesi, Odunpazarı bölgesindedir. Osmanlı’daki Kırım Türkleri, Balkan Türkleri ve Çerkezlerle ilgili göç tarihine ışık tutan müzede çeşitli tarihi eserler de sergileniyor. 

4. Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi
Fotoğraf Kaynak: www.ensonhaber.com

Gazeteci Yazar Tayfun Talipoğlu adına yaptırılan bir müzedir. Burada Talip Bey’in kütüphanesine ve derlediği makalelere yer verilir. Ayrıca Eski Başbakan Bülent Ecevit’e ait eserler de vardır. Cüzi bir ücretle müzeye girebilir ve Talip Bey’in kaleminden eski Türkiye’yi okuyabilirsiniz. 

5. Arasta Çarşısı

Fotoğraf Kaynak: www.odunpazari.bel.tr

Bu çarşı, şehrin en önemli ve eski çarşılarından birisidir. Selçuklu mimarisine sahiptir. Daha çok geleneksel el sanatlarına ait dükkanların yer aldığı Arasta Çarşısı’nda, değişik hediyelik eşya satan dükkanları da bulabilirsiniz. Çini, mozaik ve seramik ile ilgili el sanatları eserlerini de satın alabilirsiniz. 

6. Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Fotoğraf Kaynak: www.eskisehirikesfet.com

Eskişehir’in en çok ziyaret edilen müzeleri arasında da Balmumu Müzesi geliyor. 2012’de açılan müzenin içerisinde önde gelen devlet adamlarının ve sanatçıların balmumundan yapılan heykelleri var. Bunlar arasında; Sultan Fatih, Başbakan Bülent Ecevit, Obama gibi isimler yer alır. 12 liralık bir ücretle Balmumu Müzesi’ne giriş yapılabilir. 

Bu merkezlerin yanı sıra, Devrim Arabası, Adalar Bölgesi, Doktorlar Caddesi, İki Eylül Caddesi ve Kentpark gibi rotalar da gezi planınız içerisinde olması gereken yerlerdir. 

Eskişehir’de başka ne yapılabilir?
Eskişehir’e gelen misafirlerin ilk yaptıkları arasında Porsuk Çayı’nda gondol sefası vardır. Şehrin ortasından akan Porsuk Çayı ile harika bir turu tamamladıktan sonra Kentpark’a yönelebilirsiniz. Eğer uygun bir mevsimde buraya geldiyseniz suni kum ve deniz suyunda yüzmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Eskişehir’in tarihi bölgelerini yürüyerek gezebilirsiniz. Ancak daha farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için bisiklet tercih edilebilir. ESBİS sistemlerinden sadece iki liraya bisikletinizi kiralamanız mümkündür. Eskişehir’in Şehir Tiyatroları salonu da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Burada oynanan en az bir oyuna katılabilirsiniz. 

Kapak Fotoğrafı Kaynak: www.gezgintripod.com

İLGİLİ YAZILAR