İstanbul'a Yakın Gezilecek Yerler
Taşı toprağı altın İstanbul’un, altı üstü araç ve beton yığınlarına dönüştü. Şehrin egzotik ve insan ruhunu dinlendiren eski atmosferini kaybettik diyebiliriz. Ancak yine de iyimser olmak lazım ve İstanbul’un eski atmosferini halen koruyan bazı semtlerin yaşatılmaya çalışıldığını söylemek gerekir. Ama yine de şehir hayatının kasveti ve stresi çekilecek gibi değildir. En azından hafta sonları bir kaçamak yaparak kendinizi daha iyi hissedebileceğiniz mekanları keşfetmelisiniz. Bunun için İstanbul’a yakın çok özel yerler var. Bunları sizler için derledik…

1. Maşukiye Köyü, Kocaeli 

Fotoğraf Kaynak: www.neredekal.com.tr

Maşukiye, İstanbul’dan bir buçuk saat gibi kısa bir sürede ulaşılabilecek masalımsı bir köydür. Özellikle bahar ayında çok ziyaret edilir ve renk renk açan çiçek bahçeleri arasında huzurlu vakit geçirilir. Ayrıca buranın  en meşhur bölgesi kendi ismiyle hitap edilen şelalenin bulunduğu mesire alanıdır. Bu alanda, kendin pişir kendin ye tarzı bir piknik yapabilirsiniz. Orman içerisinde yürüyüş yapabilir, tabiatı keşfedebilir, doğal ürünlerin satıldığı köy pazarını ziyaret edebilirsiniz. Birçok filmin de çekildiği Maşukiye köyü, tabiatın zenginlikleriyle iç içe olmayı planlayan İstanbullu misafirler için en ideal rotalardan birisidir. 

2. Kandıra, Kocaeli

Mevzubahis şehir hayatının betonarme yapılarından bir anlık da olsa kurtulup, insanın asıl doğasına ve yapısına uygun tabiatın içerisine yolculuk etmek olunca, Kandıra semtinden kesinlikle bahsedilmesi gerekir. Burası, Kocaeli’nin en nezih semtleri arasındadır. Doğa güzelliklerinin insanı büyülediği ve aylarca etkisinde bıraktığı muhteşem Kefken adında bir bölgeye sahiptir. Pembe kayaları, güneşin doğmasıyla beraber harika bir ışık gösterisine tutuşur. Bu harika doğa oluşumunu görmek için Kandıra’daki Kefken bölgesini yüzlerce kişi ziyaret ediyor. Bu bölge İstanbul’dan yaklaşık olarak 140 km uzaklıkta yer alır. 

3. Sapanca, Sakarya

İstanbul’da olup da bu bölgeyi bilmeyen yoktur. Meşhur Sapanca gölü ile intişar eden bölgenin etrafındaki konaklama seçenekleri değerlendirilebilir ve göle yansıyan ay ışığıyla hayallere dalınabilir. Muhteşem doğasıyla Sapanca, her zaman için tercih edilebilir tatil beldesi haline gelmiştir. Buraya gelenlerin ATV safariyle bölgeyi gezmesi kesinlikle yapılacak en iyi aktiviteler arasında yer alır. Ayrıca, Çerkez köyü olarak da bilinen Naturköy’de mutlaka bir kahvaltı yapılması lazımdır. Çerkezlerin kendilerine has kahvaltı geleneklerini tecrübe etmek ve lezzetlerini tatmak güne dinç başlamak isteyenler için oldukça ideal bir kahvaltı klasiğidir. 

4. Acarlar Longozu, Sakarya

İstanbul’dan 2,5 saatlik bir yolculuk sonrasında ulaşılan Acarlar Longozu, neden hale şehirde yaşıyoruz sorusunu akla getirecek ve hayatınızı sorgulamaya başlayabileceğiniz enfes bir yerdir. Belki abarttığımızı düşünebilirsiniz ama Türkiye’nin nadir Longoz ormanlarından biri olarak Sakarya il sınırları içerisinde bulunan bölgenin büyüleyici bir tabiatı var. Çeşit çeşit çiçeklerin, göllerin ve akarsuların bulunduğu alanın doğal görünümünü bozmadan inşa edilen eskitilmiş ahşap yürüme parkurlarında özünüzü yeniden keşfetmeniz mümkündür. Bol oksijen, yeşillik, toprak, su ve kuş sesleri içerisinde şehir hayatının yarattığı negatif enerjisinden kurtulabilirsiniz. 

5. Kıyıköy, Kırklareli 

Fotoğraf Kaynak: www.kirklarelikulturturizm.gov.tr

İstanbullular için en ideal rotalar arasında bulunan Kıyıköy, Kırklareli’nin Vize sınırları içerisindedir. Burayı tercih edilebilir hale getiren zenginlik ise, bitki florasının zenginliğidir. İnsanların rengarenk ormanlarda gezmeye geldikleri köyün sınırları içerisinde gezi parkurları var. Balık tutmak isteyenler için de falezlerin yer aldığı bölgede Kalkan balığıyla meşhur hale gelen restoran da bulunuyor. Hem doğanın tadına hem de meşhur kalkan balığının tadına bakmak için İstanbul’dan iki saatlik uzaklıkta yer alan köyü mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

İLGİLİ YAZILAR