Otel Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Tatillerin ya da seyahatlerin en önemli kısmını oluşturan konaklama için otel tercih edenlerin sayısı oldukça fazla. Tatil ve seyahat bütçesini doğrudan etkileyen bu otel seçimleri içinde bazı özellikleri göz önünde bulundurmak şart. İhtiyaçlara ve özel isteklere göre enine boyuna düşünüp karar vermeden önce, otel seçiminde nelere dikkat edilmesi gerekiyor bu yazıdan fikir edinebilirsiniz.

otel

Otelin Ücreti

Tatil ya da seyahat bütçesinde yol masrafları dışında en çok harcama konaklama için yapılır. Öncelikle bütçenizden ne kadarını konaklamaya ayırabiliyorsunuz onu göz önünde bulundurarak seçim yapmaya çalışın. Bu esnada beklentilerinizi de göz ardı etmeyin tabi. Forumlarda yapılan yorumları ve otel hakkında genel bilgileri dikkatlice okuyarak karar vermekte kolaylık sağlayabilirsiniz.

Otelin Güvenliği

Tatile ya da seyahate çıkıyorsanız illa ki yanınızda belli bir miktar para ve değerli eşyalar olacaktır. Hırsızlık gibi durumlara karşı daha önceden sabıkası olmayan otelleri tercih etmeniz de yarar var. Bunun için odalarında özel kasa bulunduran oteller daha güvenilir olacaktır. Odadan çıkarken değerli eşyalarınızı her ihtimale karşı kasada saklamanızı önemle tavsiye ediyoruz.

havuz tatil

Otelin Bulunduğu Yer

Otelin konumu tatil ve seyahat açısından en önemli unsurlardan biri. Tatilde otelden hiç çıkmam, yalnızca havuzun ve açık büfenin tadını çıkarırım diyenlerdenseniz buna pek aldırış etmeyebilirsiniz ama otel dışında şehri gezmek, tarihi mekanların büyüsüyle dolmak isteyenler için otelin şehir merkezine yakınlığı oldukça önemli. Özellikle seyahatteyseniz ve şehir merkezinde toplantılarınız olacaksa, şehir dışında bir otel hem trafik hem de yol yorgunluğu ve geç kalma stresi ile size zor anlar yaşatabilir.

Otelin Çocuklu Ailelere Uygunluğu

Tatile çocuklarla birlikte gidiyorsanız, onların da en az sizin kadar bu tatilden keyif almalarını ve sorun yaşamadan tatili tamamlamalarını düşünmeniz gerekiyor. Öncelikle işe konaklamadan yola çıkarak odanıza ekstra yatak alabileceğiniz otel seçimiyle başlayabilirsiniz. Sonrasında çocuk havuzu, çocuk oyun alanları, kum plaj ve eğlenebileceği pek çok alternatifi otelin sunup sunmadığını da göz ardı etmemek şart.

çocuk havuz

Otelin Otopark Hizmeti

Tatile kendi aracınızla gidiyorsanız, bir otelde ilk aradığınız özellik kesinlikle otopark olacaktır. Otel yakınında park yeri bulamamak, bilmediğiniz bir şehirde güvenli park yerinden emin olmamak gibi stresleri yaşamadan kullanabileceğiniz otel otoparkı önemli bir rahatlık sağlayacaktır.

Otelin Kaç Yıldızlı Olduğu

Otellerin yıldız sayısı ilk kıyaslamada kolaylıkla ayrım yapmanıza yardımcı olacaktır. Karşılaştırdığınız otellerin yıldız sayıları mütevazı mı yoksa lüks bir seçim mi yapacağınız konusunda bütçe ayarlamanızı rahatlatacak.

köpek çocuk havuz

Otelin Sunduğu Hizmetler

Otelin sunduğu tüm hizmetleri bütçeniz dahilinde değerlendirmelisiniz. Konaklama, yemek ve havuz haricinde talep edeceğiniz bazı hizmetler için otelden ayrıntılı bilgi almayı ihmal etmeyin. Örneğin, interneti 24 saat ek ücret ödemeden kullanabiliyor musunuz? Otelin bir golf sahası var mı? Çocuklar için çeşitli atölye ya da kurs çalışmaları yapılıyor mu? vb.

Evcil Hayvan Bakım Alanı

Eğer bir evcil hayvanınız varsa ve onu bırakacak güvenilir birini bulamadıysanız, o zaman tatile onu da dahil etmeniz kaçınılmaz. Ülkemizde hala pek çok otel evcil hayvan konusunda yeterli gelişimi gösterememiş olsa da, bazı güzel düşünceli otel sahipleri ve işletmecileri bu konuda oldukça hassaslar. Özellikle köpeğinizle tatil yapacaksanız, hem serbest şekilde gezebileceği hem de konforla konaklayabileceği alanların varlığı sizin için bir otelde kesinlikle şart. Tabii bunun için ek ücret ödemeniz gerektiğini de hatırlatalım.

İLGİLİ YAZILAR