Schengen Vizesini Nasıl Daha Kolay Alırsınız?

Öncelikle "Schengen vizesi nedir?" sorusundan başlayalım. Avrupa Birliği'nde 1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesiyle birlikte, bu sözleşmeyi imzalayan taraf ülkeler kendi aralarındaki iç sınır kontrollerini kaldırıyorlar. Böylece taraf ülkeler, oluşturulan Schengen bölgesinde dış sınır kontrollerinde ortak uygulama ve kuralları hayata geçiriyorlar. Schengen’e üye ülkeler; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan. Ayrıca, AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda ve Norveç de Schengen ülkeleri ile özel bir anlaşma imzalayarak, aynı uygulamaları benimsemişler. Bu ülkelerin herhangi birinden vize aldığınızda, bir sonraki seyahatinizde üye ülkelerin herhangi birine vize almadan seyahat edebilirsiniz. Şimdi hızlı ve uzun süreli Schengen nasıl alınır görelim:1- Özellikle ilk defa yurt dışı seyahatine çıkıyor ve Schengen bölgesine üye ülkelerden birine gidiyorsanız, gideceğiniz ülke için vize başvurusunda bulunmak işinizi kolaylaştırabilir. Farklı bir ülkenin vizesiyle gideceğiniz yere giriş yapmak istemeniz kötü bir imaj yaratabilir ve vizenizin uzun sürede çıkmasına ya da reddedilmesine sebep olabilir.

2- Seyahat planınızı yaptıktan hemen sonra vize için gerekli belgeleri toplayıp bir an önce başvurunuzu yapmanız da bu süreci hızlandıracaktır. İş yerinden istenen belgeler, banka dokümanları, sağlık sigortaları ve benzeri daha birçok belgeyi hazırlarken zaman kaybetmemek ve tatile çıkmanıza daha bir süre varken başvuruda bulunmak hem stresinizi azaltacak hem de eğer ret alan vizeniz varsa itiraz etmek için zaman bırakacaktır.

3- Vize için istenen dokümanlardan biri de banka hesaplarınız olacaktır. Bu aşamada hesabınızda yüklü bir miktar para göstermek hem orada rahatlıkla tatilinizi geçirebileceğinizi kanıtlayacak hem de vizenin ret yeme ihtimalini düşürecektir. Çalışansanız bu durumu kolaylıkla atlatabilirsiniz eğer henüz çalışmıyorsanız da size tatil süresinde maddi destek sağlayacak kişinin banka hesap dökümleri Schengen vizesi alırken yardımcı olabilir. Tüm bunların yanı sıra eğer yaşadığınız yerde düzenli bir işe, bir okula sahip değilseniz banka hesabında çok yüklü para göstermek bir dezavantaja dönüşebilir. Gideceğiniz ülkenin yetkilileri ülkenize geri dönmeme planları yaptığınızı düşünerek vizenize ret verebilir.

4- Bir önceki maddede de bahsettiğimiz gibi çalışıyorsanız vize konusunda işiniz biraz daha kolay. Fakat çalıştığınız yerde ne kadar zamandır bulunduğunuz da bu noktada önemli bir kıstas. Özellikle global, herkes tarafından bilinen bir firmada çalışmak ve uzun süredir burada çalışıyor olmak büyük bir avantaj sağlayacaktır. 

5- Eğer çalışmayı bırakalı uzun süre olduysa ve yaşınız da 60'lara yaklaştıysa gideceğiniz yerden bir davetiye almanız vize almanızı basitleştirebilir. Orada yaşayan bir arkadaşınızdan veya akrabanızdan bunun için küçük ricalarda bulunabilirsiniz.6- Yurt dışına tek başınıza çıkacaksanız vize alma işleminiz biraz daha uzun sürebilir. Arkadaş grubuyla çıkacağınız seyahatler için birlikte vize başvurusunda bulunmak konsolosluk yetkililerine güven verebilir ve işlemleriniz daha kısa sürede onaylanabilir. Özellikle arkadaş grubunuzda daha önceden Schengen bölgesine giriş yapan kişiler varsa bu süreç daha da kısa ve kolay hallolabilir.

7- "Bir haftalık, bir aylık vizeler benim işime yaramaz" diyor ve en az 3 aylık Schengen vizesine sahip olmak istiyorsanız, vize başvurusu esnasında doldurmanız gereken belgelerde bunu belirtebilir, kaç ülkeye girmeye planladığınızı yazabilirsiniz. Aynı zamanda Schengen bölgesine tek giriş ya da multi giriş seçeneklerinden multi olanı işaretlerseniz, aldığınız vizeyi başka ülkelere girmek için de kullanabilirsiniz. 

8- Vize belgelerinizin eksiksiz ve ıslak imzalı olduklarından emin olun! Unutulan minik bir ıslak imza belgelerinizin konsolosluktan geri dönmesine ve işlemlerin oldukça uzamasına ve başa sarmasına neden olabilir.

9- Uzun süreli Schengen vizesi için biraz sabır da gerekebilir. Eğer ilk kez vize almıyorsanız ikinci ve üçüncü vizenizde daha uzun süreli vizenin verilme ihtimali oldukça yükselecektir. Bunun bir ihtimal olduğunu sakın unutmayın, bazı ülkeler politikalarındaki değişiklikler nedeniyle bu durumla ilgili değişikliğe gidebilir.

10- Son olarak eğer vize almak için aracı bir şirket kullanmadan doğrudan konsoloslukla iletişime geçiyor ve hatta mülakata giriyorsanız yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmeyin!

 

İLGİLİ YAZILAR