Şiirsel Bir Yolculuk: Kars Doğu Ekspresi
İnsan düşünmeden edemiyor. Eskiden ulaşım araçları yoktu ve yolculuklar bineklerle yapılırdı. Bugün ise her türlü imkan var ve çok uzak noktalara gitmek bile zor değil. Ancak bu hızlılığın bize kaybettirdiği bir şeyler var. Doğayı, iklimi, coğrafyayı, insanları, hikayeleri ve medeniyetleri ıskalıyoruz. Evliya Çelebi’nin bineğiyle gezerek yazdığı Seyahatnamesi’nde binlerce hikaye var. Çünkü Evliya Çelebi her istasyonda farklı bir insanı tanıdı, kültürle özdeşleşti ve hayatın zenginliklerine vakıf oldu. 

Bugünün insanı da tam olarak bunu yapmak istiyor. Bu nedenle son zamanların trendi haline gelen bir yolculuk serüveni var. Kars Doğu Ekspresi… Bu geziyle herkes kendi seyahatnamesini yazıyor ve 24 saatlik için bile olsa modern hayatın hızından, kalıplarından, betonarme yapılarından kendisini muaf tutuyor. Siz de, farklı bir gezi deneyimi yaşamak için Kars Doğu Ekspresi’nin yaşattığı farkındalığı mutlaka denemelisiniz. Farklı insanlar, coğrafyalar, güzellikler, iklimler ve siz!

Kars Doğu Ekspresi Güzergahı

Yolculuk, başkentten başlıyor. En ücra köşede sona eriyor. Ankara Tren Garı’nda saat 18.00’da başlayan seyahat, Kars Tren Garı’nda 18.30 civarında sonlandırılıyor. İki durak arasında mola verilen istasyonlar bulunuyor: Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum… Ancak yakın zamanda bir güncelleme yapılmak zorunda kalındı. Ankara’daki tren ray hatlarının yenilenmesi için başlatılan çalışama nedeniyle ekspres yolculuk Kırıkkale’den başlatılıyor. 

Kars Doğu Ekspresi yapmayı düşünenlerin doğru bir vagon tercihine dikkat etmeleri gerekiyor. Standart koltuk kiralayan yolcular için seyahatin elemli hale gelmesi mümkündür. Dolayısıyla örtülü kuşetli veya yataklı vagonların tercih edilmesi daha doğru bir seçenektir. Böylece, iyi bir dinleneme fırsatı yakalayabilir ve gün aydınlığındaki manzaraları doyasıya temaşa edebilirsiniz. Standart vagonlarda seyahat etmek için 47 lira bilet ücreti ödemelisiniz. Tek kişilik yataklı bilet fiyatı ise, 95 liradır. 

Doğu Ekspresi İle Gezilecek Noktalar

İç Anadolu’dan başlayan yolculuğun Doğu’da sonlanmasına denk harika manzara ve atmosfer size eşlik ediyor. Bunları fotoğraflamak için iyi bir makinenin yanınızda bulunmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Kars’a ulaştıktan sonra Çıldır Gölü’nü, Harabeleri, kentin kadim konaklarını ve mirasını mutlaka gezmelisiniz. 

Cağ Kebabı Ritüeli 
Fotoğraf Kaynak: www.gelgorcagkebap.com.tr

Yolculuğun en önemli ritüeli haline getirilen Erzurum’da Cağ kebabı ritüeline mutlaka iştirak etmelisiniz. Bunun için Erzurum’a gelmeden önce Cağ kebabı siparişlerini vermeniz ve istasyona ulaştığınızda da harika lezzeti anavatanında yemenin verdiği hazzı yaşamalısınız. Ayrıca, Kars’a ulaştığınızda da Kaz kebabını mutlaka denemelisiniz. 

Çıldır Gölü ve Balık 

Kars’a ulaştıktan sonra Türkiye’nin kışın tek donan gölü Çıldır’ın mutlaka ziyaret edilmesi lazımdır. Buranın çetin kış mevsiminde donamasına rağmen Çıldır gölünden geçimini sağlayan köylüler donuk göle aldırış etmeden balık tutmak için buz kütlesini deliyor ve ağlarını göle bırakıyorlar. Buradan çıkan balıkların lezzeti meşhurdur. Bu nedenle, Çıldır’a en yakın balık restoranından ızgara balık yemeyi de asla unutmamalısınız. 

İLGİLİ YAZILAR