Türkiye'de Kış Tatili İçin En İyi 10 Rota
Millet olarak kışın evde oturmanın diğer alternatiflerden çok daha makul olduğunu biliyoruz. Ancak monotonluk ve sıradanlık da milli karakterimize asla uygun düşmeyen bir haldir. Bu nedenle, bu kış da evde geçmesin diyenlerin şimdiden tatil planı yapmaya başladıklarını hisseder gibiyim. Kışla ilgili tatil planınıza yardımcı olmak maksadıyla Türkiye’nin en iyi kış turizmi rotalarını sizler için belirledik. Yapmanız gereken kendinize en yakın veya uygun olan merkezden hemen bir yer ayırtmak ve bu kışın çok daha farklı tecrübeler edinerek geçmesini sağlamak. Başlıyoruz…

1. Palandöken, Erzurum

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da gözdesi Palandöken Kayak Merkezi, yenilenen yüzü ve yeni yatırımlarla büyümeye devam ediyor. Özellikle kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmaya başlaması nedeniyle diğer kayak merkezlerine göre daha fazla yatırım yapılan ve ilgi çeken bir yer haline geldi. Kuşkusuz bunun nedeni dik yamaçları ve uzun kayak pistleridir. Ayrıca, Erzurum merkeze oldukça yakın bulunduğundan dolayı ulaşım konusunda da kolaylık sağlıyor. 

2. Uludağ, Bursa

Kayak merkezi denilince akla ilk gelen lokasyonlar arasında Uludağ yer alır. Özellikle İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde yaşayan kişilerin ilk tercihleri arasında Uludağ bulunur. Bursa merkezden Uludağ’a ulaşmak da oldukça kolaydır. Kayak merkezleri arasında dünyaca bir üne sahip olduğunu da ifade edelim. Kayak pistleri, işletmeleri ve her türlü kış sporuna uygun zemine sahip olması nedeniyle en çok tercih edilen kayak merkezidir. 

3. Köroğlu, Bolu

Fotoğraf Kaynak: www.aa.com.tr

Büyükşehirlere yakın konumuyla dikkat çeken Köroğlu Kayak Merkezi, yeşilin ve beyazın buluştuğu bir noktada yer alır. Beyazın ve yeşilin bir arada yarattığı atmosferi yakından görmek isteyenlerin tercih edebileceği noktadır. Pistler ve kar kalınlığı oldukça uygun olan bölgenin işletmeleri de birinci sınıf hizmet standardında bir misafirperverlik gösteriyor. 

4. Erciyes, Kayseri

Fotoğraf Kaynak: www.kolayyolculuk.com

Buranın en ön plana çıkan özellikleri arasında pist çeşitliliği gelir. Daha önce kayak deneyimi yaşamayan kişilerin, yani amatör kayakçıların zorlamdan kayabilecekleri ve eğlenebilecekleri pistleri var. Yapay kay yapımı sistemlerine de sahip bulunan Erciyes’in her kesime hitap etmesi nedeniyle tercih edilebilirliğini arttırdığını ifade edebiliriz. Ayrıca havalimanından Erciyes Kayak Merkezine ulaşmak sadece yarım saattir. 

5. Çankırı, Kastamonu

Kastamonu Ilgaz Milli Parkı içerisinde yer alan kayak merkezinin en önemli özelliklerinden biri, gece de güvenli bir kayak deneyimi yaşamanızı sağlamasıdır. Gece ile öğlen saatlerindeki kayak keyfinin asla bir olmadığını işin uzmanları gayet iyi bilir. Bu deneyimi yaşamak isteyenler için Çankırı ideal bir rotadır. 

6. Kartepe, Kocaeli

İstanbullular için en çok tercih edilen kayak merkezlerinden biri, Kartepe’dir. Modern tesisleri, ideal kar kalınlığı ölçüsü, ulaşım kolaylığı, kaliteli otelleri, uygun fiyatları ve her çeşit pistleriyle geniş bir müşteri kitlesine hitap eden bir bölgedir. 

7. Sarıkamış, Kars

Bu gölgemizi diğer kayak merkezlerinden ayırt eden en önemli özellik, kış sezonunun daha uzun olmasıdır. Diğer bölgelerde Aralık – Mart aylarında verilen hizmetler, Sarıkamış’ta Aralık – Nisan sonuna kadar devam eder. Kuşkusuz bunda Kars bölgesinin iklim şartları da etkilidir. Birden fazla pistte sahip bulunan bölgenin kar yapısı da kristalizedir. Bu nedenle, oldukça iyi bir kayak keyfi yaşatır. 

8. Davraz Dağı, Isparta

Tüm kış sporları için uygun olan Davraz Dağı, hem profesyonel hem de amatör kayakçılara uygun pist yapısına sahip bir yerdir. Burada botanik gözlemcilik de yapılır. Ayrıca, yamaç paraşütü için uygundur. Adrenalin tutkunları yamaç paraşütü deneyimi yaşayabilir. 

9. Yıldız Dağı, Sivas
Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/sivasyildizkayakmerkezi

Henüz yeni açılan bir kayak merkezi olmasına rağmen oldukça popüler bir rota olmaya başladı. Hem Sivas’ın tarihi zenginlikleri hem de kış turizmine kazandırdığı işletmeler nedeniyle her dönem tercih edilen bir bölge haline geldi. 2015’de açılan tesisler her kış sezonu tam doluluk oranıyla hizmet vermeye devam ediyor. 

10. Kızılcahamam

Kış denilince akla kayak yapmak gelir; ama farklı alternatifler de değerlendirilebilir. Mesela, termal tatili oldukça cazip seçenekler arasında yer alır. Termal kaynakları bakımından zengin bir çeşitliliğe sahip ülkemizin en ideal rotalarından biri, Kızılcahamam merkezidir. Buradaki termal kaynaklardan faydalanarak arınmak mümkündür. 

İLGİLİ YAZILAR