Uçakta En İyi Koltuk Nasıl Seçilir?

Uçak yolculuğunuzu konforlu bir şekilde geçirmek için business sınıf bir bilet almak ilk akla gelenlerden biri olabilir fakat ekonomi sınıfı uçak biletiyle de rahat koltuklarda seyahat etmeniz mümkün.

Özellikle son dönemlerde zaman, konfor, ulaşım ve daha fazla avantajıyla birlikte uçak yolculuğu diğer ulaşım araçlarının pabucunu dama atıyor. Bununla birlikte uçak modelleri değişiyor, yolcular nasıl daha fazla mutlu edilir düşüncesi ile birlikte koltuklar daha rahatlaşıyor, hizmetler sürekli olarak artırılıyor. Hatta sektörde yaşanan rekabetle birlikte eskiden otobüs, tren gibi ulaşım araçlarından çok daha pahalı olan uçak fiyatları daha avantajlı hale geliyor. Uçakların modellerine ve uçuş mesafelerine göre koltuklar değişse de rahat bir yolculuk için bazı ip uçları bulunuyor.

Online check-in yapın

uçak bileti online check-inÖncelikle uçakla seyahate çıkacakların yaklaşık yüzde 40’nın yaptığı gibi check-in işlemlerinizi internetten yaparak hem zaman kazanabilir hem de diğer olanaklardan faydalanabilirsiniz. Bu işlemi önceden yaptığınız için istediğiniz koltuğu seçebilme imkanına da sahip olabilirsiniz.

Uçuş saatlerini kontrol edin

Gideceğiniz yere aynı gün içinde iki uçuş varsa en az yolcu olan uçuşu tercih edebilirsiniz. Bu durum, size koltuğunuzu rahat seçebilme hatta dilerseniz yanınızdaki koltuğun boş bırakılması avantajını sağlayabilir.

Koltuğun konumuna dikkat edin

uçak koltuk seçimiBütün yolcu uçaklarında uçağın arka taraflarına doğru gittikçe koltuk araları daralmaya başladığı için koltuk seçiminizi bunu göz önünde bulundurarak yapabilirsiniz. Uçağın gövdesinde arka kısımlara doğru ovalleşme olduğu için üçlü koltuklar ikiye inebilir. Bununla birlikte bu koltukların arkaya yatış açıları düşük ve dar olacağından iyi bir tercih olmayabilir.

En avantajlı koltuk numaraları 16 ve 32

Birçok büyük hava yolu firmasının kullandığı Boeing 777 tipi uçaklarda 16. ve 32. sıraları tercih ederseniz ön koltukla aradaki mesafe geniş olduğu için rahat bir yolculuk geçirebilir, buna ek olarak ilk ikramlar bu sırada başladığı için ikram bekleme sorununu da ortadan kaldırabilirsiniz. Boeing 777 tipli uçaklarda en az tercih edilen sıralar ise 44. ve 45. koltuğun dar olması, yatış açısının düşük olması ve tuvalet, yeme-içme servisinin hazırlandığı bölüme yakın olması yolcuların sık sık şikayet ettiği konular arasında.

Acil çıkış koltuklarını değerlendirin

uçak yolculuğu manzaraAcil çıkış kapılarındaki koltuklar diğer koltuklara kıyasla geniş aralıklara sahip olduğu için yolcular tarafından tercih edilen yerlerden. Bu avantajının yanında diğer koltuklara kıyasla geriye yatma açısının düşüklüğü dezavantajı da söz konusu. Ayrıca eğer çocuğunuzla seyahat edecekseniz, çocuklar acil çıkış kapılarında tehlikeye yol açabilecekleri için bu koltuklar için sizi tercih etmeyebilirler.

Uçakta hangi koltuklar seçilmeli, hangi koltuklardan uzak durulmalı?

 • THY’nin 777-300ER tipi uçağıyla seyahat edecekseniz; 24A-B-C-H-J-K, 23D-E-G, 40B,C,H,J sıralarını tercih etmeli, 15A-K, 37A-B-C-H-J-K, 38D-E-G, 53A-B-H-J, 52D-E-G sıralarından kaçınmalısınız.

 • THY’nin A330-300 tipi uçağıyla seyahat edecekseniz; 6A-B-D-E-F-G-J-K, 25A-B-D-E-F-G-J-K sıralarını tercih etmeli, 23A-B-D-E-F-G, 24J-K, 39A-B-J-K, 41D-E-F sıralarından kaçınmalısınız.

 • THY’nin A330-200 tipi uçağıyla seyahat edecekseniz; 22A-B-D-E-F-G, 22J-K sıralarını tercih etmeli, 20A-B-J-K, 21D-E-F-G, 34D-E-F, 35A-B-J-K sıralarından kaçınmalısınız.

 • THY’nin A340-300 tipi uçağıyla seyahat edecekseniz; 23A-B-D-E-F-G sıralarını tercih etmeli, 22A-B-D-E-F-G-J-K sıralarından kaçınmalısınız.

 • THY’nin A321 tipi uçağıyla seyahat edecekseniz; 8A-B-C-D-E-F, 22A-B-C-D-E-F sıralarını tercih etmeli, 33A-B-C-D-E-F sıralarından kaçınmalısınız.

 • THY’nin A320 tipi uçağıyla seyahat edecekseniz; 10A-B-C-D-E-F sıralarını tercih etmeli, 27A-B-C-D-E-F sıralarından kaçınmalısınız.

 • THY’nin A319 tipi uçağıyla seyahat edecekseniz; 9A-B-C-D-E-F sıralarını tercih etmeli, 23A-B-C-D-E-F sıralarından kaçınmalısınız.

 • THY’nin 737-900ER tipi uçağıyla seyahat edecekseniz; 12A-B-C-D-E-F sıralarını tercih etmeli, 27A-B-C, 28D-E-F sıralarından kaçınmalısınız.

 • THY’nin 737-800 tipi uçağıyla seyahat edecekseniz; 12A-B-C-D-E-F, 14A-B-C-D-E-F sıralarını tercih etmeli, 28A-B-C, 29D-E-F sıralarından kaçınmalısınız.

 • THY’nin 737-700 tipi uçağıyla seyahat edecekseniz; 14A-B-C-D-E-F sıralarını tercih etmeli, 25A-B-C-D-E-F sıralarından kaçınmalısınız.

 • Pegasus’un 737-800 tipi uçağıyla seyahat edecekseniz; 17A-B-C-D-E-F, 18A-B-C-D-E-F sıralarını tercih etmeli, 33A-B-C-D-E-F sıralarından kaçınmalısınız.

 • Onur Air’in A320 tipi uçağıyla seyahat edecekseniz; 12A-B-C-D-E-F, 13A-B-C-D-E-F sıralarını tercih etmeli, 11A-B-C-D-E-F, 30A-B-C-D-E-F sıralarından kaçınmalısınız.

 • Onur Air’in A321 tipi uçağıyla seyahat edecekseniz, 11B-C-D-E, 25A-B-C-D-E-F sıralarını tercih edebilir, 37A-B-C-D-E-F sıralarından kaçınmalısınız.

 • Atlasjet’in A321 tipi uçağıyla seyahat edecekseniz, 10A-B-C-D-E, 23A-B-C-D-E sıralarını tercih edebilir, 36A-B sıralarından kaçınmalısınız.

 • Atlasjet’in A320 tipi uçağıyla seyahat edecekseniz, 12A-B-C-D-E-F, 13A-B-C-D-E-F sıralarını tercih edebilir, 30A-B-C-D-E-F sıralarından kaçınmalısınız.

 • SunExpress’in 737-800 tipi uçağıyla seyahat edecekseniz, 17A-B-C-D-E-F, 18A-B-C-D-E-F sıralarını tercih edebilir, 33A,B,C,D,E,F sıralarından kaçınmalısınız.

İLGİLİ YAZILAR