Ucuz Tatil İçin En Masrafsız ve Vizesiz Avrupa Ülkeleri Yurt dışında tatil yapmak istiyor ama gözünüzde büyüyen masraflar yüzünden vaz mı geçiyorsunuz? O halde yüzünüzü güldürecek efsane bir içerik sizi bekliyor! Bütçenizi zorlamadan tatil yapabileceğiniz, Avrupa'nın en az masraflı fakat güzellikleriyle sizi kendine hayran bırakacak şehirlerini listeledik! Üstelik bu şehirler vize gerektirmiyor!

Belarus

Tatil listelerinin alt sıralarında yer alan Belarus, sizi şaşırtacak derecede huzurlu bir şehir. Sakin sokakları, tarihi eserleri, kendine hayran bırakan düzeni ve ferah havası sayesinde eşsiz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Ülkenin başkenti olan Minsk'in tatlı cafelerinde Belarus lezzetlerini tadabilirsiniz. Belarus'a yapacağınız ziyaretler için vizeye gerek duyulmaması da buranın en güzel yanlarından biri.

belarus

Sırbistan

Vizesiz tatil denildiğinde akla ilk gelen yerlerden olan Sırbistan'ta oldukça fazla tarihi ve turistik yer bulunmakta. Sırbistan'ın başkenti Belgrad ise her dönem oldukça popülerbir rota. Sırbistan gezinizi özellikle Belgrad'dan başlatmanızı öneriyoruz. Burada ünlü mucit Nikola Tesla'nın adıyla açılan müzeyi görebilir, Tesla'nın yaşamı boyunca icat ettiği ilgi çekici bazı parçaları inceleyebilirsiniz. Ve daha nice tarihi yapıyı ve güzelliklere burada görmeniz mümkün.

Karadağ

Podgorica, Kotor, Budva ve daha fazlası... Balkan coğrafyasının en güzel rotalarından bazılarına ev sahipliği yapan Karadağ da vize alamdan tatil yapabileceğiniz benzersiz ülkeler arasında. Adının hakkını verircesine genellikle dağlık ve yüksek araziler üzerine kurulan Karadağ yaz aylarında Adriyatik Denizi'nin sahillerinden denize girme şansı da sunuyor. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Kotor Karadağ'a gelenlerin kesinlikle görmesi gereken yerlerden. Adriyatik sahillerinde denize girmek ve bu arada tarihi sokaklarda turlamak isterseniz de rotanızı Budva'ya doğru çevirebilirsiniz. Şehir muhteşem plajları ve tarihi atmosferiyle olduğu kadar eğlenceli gece hayatıyla da biliniyor. Hayran kalacağınız şirin mi şirin bir ada olan St George Adası için bile gidilebilir.

Makedonya

Makedonya öyle bir ülke ki sadece Ohri Gölü'nün efsanevi güzelliğini görmek için bile buraya gelmeye değer. Denizle bağlantısı bulunmayan ülkenin başkenti Üsküp neredeyse her adımda karşınıza çıkacak sayısız heykelleriyle ünlü. 500 yıldan uzun bir süre Osmanlı idaresinde kalan şehirde yine birçok eski eserde Osmanlı izlerine rastlamak mümkün. Başkenti gördükten sonra Manastır ve Ohri'yi de kapsayan bir Makedonya turuna çıkabilirsiniz. Başkentten arabayla yaklaşık 3,5 saatlik mesafede bulunan Ohri dünyaca ünlü gölüyle ülkenin en fazla turist çeken yerlerinden biri. Eğer kayak yapmayı seviyorsanız buraya kış aylarında gelerek Mavroro'da kaymanın keyfini çıkarabilirsiniz.

makedonya

Ukrayna

Vizesiz tatil denince son yıllarda ilk akla gelen yerlerden biri hiç şüphesiz Ukrayna. Ülkenin başkenti Kiev veya Lviv ve Odessa gibi şehirleri eğlenmek, dinlenmek veya sadece bir hafta sonu tatili yapmak isteyen çok sayıda gezginin buluşma noktası oldu bile. Eğer sıkı bir futbol taraftarıysanız buraya Dinamo Kiev'in maçlarını izlemeye de gelebilirsiniz. Ukrayna'da tüm bunların yanında elbette güzelliği ile meşhur kızlar ve lezzetli yemekler de gezginleri cezbeden başlıca nedenler arasında. Kharkiv'in eğlenceli gece hayatında sabah günün ilk ışıklarına dek devam eden partilerde eğlenmek ve gündüzleri tarihi yerleri turlamak seçenekler arasında.

Bosna Hersek

Uzun süre devam eden savaşın izlerini taşıyan Bosna Hersek özellikle tarihe merak duyan gezginler tarafından mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Tarihte Osmanlı'nın Balkan coğrafyasında bulunan önemli merkezlerinden biri olan ülkenin başkenti Saraybosna'da dolaşırken Türkçe konuşanları duyarsanız şaşırmayın. Başçarşı, Moriça Han, Ulusal Kütüphane ve Latin Köprüsü gibi birçok tarihi ve turistik yeri barındıran şehri ziyaret etmek için en ideal dönemler ise ilkbahar ve yaz ayları. Kış mevsiminde sıcaklıklar genellikle düşük seviyelerde seyrediyor. Ülkenin bir diğer gözde rotası Mostar ise aynı zamanda Hersek bölgesinin en önemli şehri. Tarihi şehre gelerek Mostar Köprüsü'nden atlayan gençleri görebilir ve cesaretinizi biraz toplarsanız aralarına katılarak kendinizi köprüden aşağı bırakabilirsiniz.

İLGİLİ YAZILAR