Ucuza Seyahat Etmenin Yolları

Seyahat etmeye karar verildiğinde, çok para harcamak gerektiği algısını kafanızdan siliyoruz! Size sunacağımız birkaç ufak öneriyle seyahat masraflarınızı neredeyse yarı yarıya indirebileceksiniz. İşte o önerilerden bazıları…

1- Biletlerinizi seyahat tarihinizden birkaç ay önce alın


Özellikle uçak biletlerini seyahat tarihinizden çok daha önce aldığınızda, neredeyse otobüs bileti ücretiyle eş değer bir fiyatta uçak biletine sahip olabiliyorsunuz. Bilet fiyatlarının uçuş tarihi yaklaştıkça çok hızlı bir biçimde arttığını unutmayın ve biletlerinizi alabildiğiniz en erken tarihte almaya çalışın!

2- Koca bavullar yerine, az eşya alıp el bagajını tercih edin


Yerli ve yabancı birçok hava yolu, yalnızca el bagajını tercih ettiğinizde size daha ekonomik biletler satıyor. Böylece hem ucuz bilet sahibi olmuş olur, hem de bagaj bekleme ya da kaybetme gibi sorunlarla uğraşmazsınız.

3- Havaalanına giderken toplu taşıma araçlarını kullanın


Havaalanına ulaşmak için otobüs, metro, metrobüs ve daha bir çok toplu taşıma aracı varken taksi ya da özel aracınızı kullanıp otoparka, taksiye para harcamaya son! Eğer toplu taşıma araçlarını kullanmayı tercih etmiyorsanız, kullanacağınız firmaya bağlı olarak müşterilerine sağladıkları servis aracı uygulamasından da yararlanabilirsiniz.

4- Yurt dışı tatillerinizde, telefon hattınıza yurt dışı paketi yükletmeyi unutmayın


Kendi ülkenizde kullandığınız telefon hattıyla yurt dışına çıktığınızda, dönüşte sizi kabarık bir telefon faturasının beklemesini istemiyorsanız, mutlaka tatile çıkmadan önce kullandığınız hattın müşteri hizmetleriyle görüşüp, hattınıza yurt dışında kullanabileceğiniz uygun bir tarife tanımlatın.

5- Gittiğiniz yeri yürüyerek ya da bisikletle keşfedin


Seyahat etmeye karar verdiğiniz yeri, taksilerle ya da kiralık araçlarla keşfetmek yerine yürüyerek ya da bisikletle keşfetmeyi deneyin. Böylelikle hem etrafa iyice göz atma şansı elde etmiş olur hem de taksilere harcayacağınız parayı kendinize ayırabilirsiniz.

6- Seyahat ettiğiniz yerin ücretsiz aktivitelerini öğrenin


Seyahat edeceğiniz yeri gitmeden önce mutlaka iyice araştırıp ücretsiz yapabileceğiniz aktiviteleri öğrenin. Bunun için  “Avrupa'da Ücretsiz Yapabileceğiniz 10 Öneri” ve “New York’ta Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler” yazılarımıza göz atabilirsiniz.

7- Turistik yerlerden uzaklaşın, yerli halkın seçtiği yerleri deneyin.


Turistik yerler her ülkenin genel kuralıymış gibi, yerli halkın tercih ettiği yerlerden pahalı oluyor. Örneğin yemek yemek için turistik değil de yerli halkın tercih ettiği restoranları tercih edin. Böylelikle hem para savurganlığı yapmamış hem de gittiğiniz yerin halkını yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Hatta restoranları da tercih etmeyebilir sokaklarda kurulan stant ve büfelerden yörenin ilginç yemeklerini çok ucuza tadabilirsiniz!

8- Ücretsiz şehir turlarına katılın


Avrupa’nın çoğu yerinde öğrenciler çok düşük ücretlerle, şehirlerine gelen turistlere yaşadıkları yerlerde rehberlik yapıyorlar. Böyle yaptığınızda hem öğrencilere cep harçlıklarını kazandırabilir hem de profesyonel rehberlere çok para harcamak zorunda kalmazsınız.

9- Hediyelik eşya konusunda seçici olun


Gittiğiniz yerden sevdiklerinize hediye almak ya da kendinize anı olarak bir şeyler almak istiyorsanız merkezdeki hediyelik eşya dükkanlarını tercih etmeyin. Bunun yerine ara sokaklardaki dükkanları keşfe çıkabilir, evinize ilginç eşyalarla dönebilirsiniz.

10- “Tax Free” formunu doldurmayı unutmayın


Gittiğiniz yerde yaptığınız alışveriş belli bir tutarın üzerine çıktıysa, satış görevlisinden tax free formu isteyin. Bu form sayesinde ülkenize döndüğünüzde ödediğiniz tüm vergileri geri alabilirsiniz.
 


 

İLGİLİ YAZILAR