Uzun Saatler Otobüs Yolculuğu Yapacaklara Tavsiyeler Genelde uçak korkusu olanların ya da ekonomik olarak uçaktan daha avantajlı görenlerin tercihi otobüs yolculukları zaman zaman gidilen yere göre 20 saati geçebiliyor. Neredeyse bir gününü otobüste geçireceklerin konforlu bir seyahat için yapması gereken küçük ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz. Yazımızı okumadan yolculuğa çıkmayın!

İlk olarak, koltuk seçimi çok önemli bir husus. Son dönemde otobüs firmalarının kullandığı otobüsler her ne kadar konforlu olsa da, siz yine de en geniş koltuk aralığına sahip en ön koltukta seyahat etmeye çalışın. Bacaklarınızdaki hareketsizlikten kaynaklı uyuşma vb. durumları bir nebze olsun önlemiş olursunuz. Ayrıca önünüzdeki kocaman camdan yolu seyretmek, yolculuğunuzu daha keyifli bir hale getirecektir. 

otobüs
Fotoğraf Kaynak: ytimg.com

Eğer ‘’Ben koltuğa oturur oturmaz uyurum, muavin dürtmeden de uyanmam’’ diyenlerdenseniz yanınızda mutlaka seyahat yastığı bulundurun. Böylece boynunuz tutulmadan gideceğiniz yere varmış olursunuz. Bunun için arka koltuklar daha uygun.

otobüs yolculuğu

Mutlaka ama mutlaka rahat kıyafetler giyin. Lastikli bol pantolonlar, eşofmanlar ve rahat hareket etmenizi sağlayacak kıyafetler tercih etmelisiniz. Gece molalarındaki ani soğuklar için yanınızda ceket, hırka vb. uzun kollu giysiler bulundurun. Eminiz, uzun seyahat yorgunluğunun üzerine hasta olmak istemezsiniz.

otobüs uyku
Fotoğraf Kaynak: listelist.com

Kitap, dergi, müzik çalar ve şarjı uzun giden bir akıllı telefon bir yolculuğun olmazsa olmazı. Zamanın daha hızlı ve verimli geçmesi adına özellikle akıcı bir kitap çantanızda mutlaka bulunmalı.

müzik

Ayakkabılarınızı çıkartmamaya özen gösterin. Çünkü mola zamanı geldiğinde şişen ayaklarınızı yeniden ayakkabıya sokmak mümkün olmayabilir. Hem diğer yolculara da rahatsızlık vermemiş olursunuz. Her molada mutlaka inip yürüyün, ayaklarınızı ve bacaklarınızı açın. Hatta yürürken beliniz ve boynunuzu da rahatlatacak bazı küçük egzersizler yapın. 

terminal

Araç tutması ve mide bulantısı gibi şikayetler yaşıyorsanız ''Otobüs Tutmalarındaki Mide Bulantılarına Karşı Alınacak Önlemler'' yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

İyi yolculuklar dileriz.

İLGİLİ YAZILAR