Yazı Başka, Kışı Bambaşka: Kartalkaya
Şehir hayatı her zaman için sıkıcıdır. Bu nedenle şehirde, hem yazın hem de kışın bulduğu ilk fırsatta tatil kaçamağı yapanların sayısı az değildir. Hazır kış sezonu açılmışken Bolu sınırları içerisindeki Kartalkaya’dan bahsetmek gerekir. İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlere oldukça yakın olan kayak merkezinde unutulmaz bir tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. 2 bin metre yükseklikteki kayak merkezinin sahip olduğu ideal kar kalınlığı, kayak pistleri ve otelleri, tatil severler için eşsiz bir konfor anlamına geliyor. 

Kartalkaya Kayak Merkezi hakkında bilinmesi gerekenler!
Bolu şehir merkezine 30 km uzaklıkta yer alan merkezin kayak sporcuları açısından da çokça tercih edildiğini ifade edebiliriz. Bunun nedeni, pistlerin her türlü kayak sporu ve aktivitesi için oldukça uygun olmasıdır. Köroğlu Dağları’nda yer alan merkezdeki faaliyetler Aralık’ta başlar ve Mart sonuna kadar devam eder. Sezonun açılmasından kısa süre sonra yoğun bir tatilci kitlesi tarafından ziyaret edilen merkezin en kalabalık olduğu aylar, Aralık ve Ocak’tır. 

Kartalkaya, sadece kışın tercih edilen bir tatil bölgesi değildir. Tatilini Bolu’da geçirmek isteyen kişilerin yazın da tercih ettiği rotadır. Burada, birçok milli park, göl, mesire alanları, göller, trekking ve dağ sporlarının yapıldığı alanlar var. Bu nedenle Kartalkaya yazın da tercih edilen, dolayısıyla sene boyunca çokça ziyaret edilen ender bölgeler arasındadır. 

Kartalkaya Kayak Merkezi ücretli mi?
Diğer kayak merkezlerinde uygulanan skipass tarifesi Kartalkaya için geçerli değildir. Sadece bölgede bulunan işletmelerin kendi tesisleri adına uyguladıkları standart birtakım ücretler var. Bu ücretler, sezonun durumuna göre değişmekle beraber; 130 ile 200 lira arasındadır. Yine daha önce kayak deneyimi yaşamamış kişilerin hem kayak ekipmanları kiralaması hem de kısa bir ders alması lazımdır. Bölgedeki işletmelerin kayak malzemesi kiralama ve eğitimle ilgili uyguladıkları fiyatlar farklılık gösterebilir. Bütçenize en uygun olanı seçebilirsiniz. 

Kartalkaya’da gezilecek rotalar nerelerdir?
Kartalkaya’daki kayak zevkinden sonra doğanın harikalığını kesinlikle keşfetmelisiniz. Bunun için bir gününüzü ayırmanız yeterlidir. Kartalkaya bölgesindeki görülmesi gereken rotaları kartpostal kalitesinde fotoğraflayabilirsiniz. İşte o yerlerden bazıları…

1. Sarıalan Yaylası

Fotoğraf Kaynak: www.donanimhaber.com

Kayak merkezinin açılmasıyla beraber Sarıalan yaylasındaki konaklama alternatifleri de artamya başladı. Hem uygun fiyata konaklamak hem de kayak zevkini yaşamak isteyenler, buradaki konaklama alternatiflerini de değerlendirebilir. Ayrıca, eşsiz bir doğayla iç içe bir tatil yaşanabilir. 

2. Seben Gölü

Fotoğraf Kaynak: www.memleketimbolu.com

Kayak merkezine 10 km kadar uzaklıkta bulunan Seben gölü, Batı Karadeniz’in en büyük gölüdür. Bolu denlince akla Abant gölü gelebilir. Ancak Seben, Abant gölünden çok daha büyüktür. Üstelik etrafında mesire alanları yer alır. 

3. Saraycık Gölü

Fotoğraf Kaynak: www.tatileksper.com

Bu bölgenin önemli bir özelliği var. Bitki florası odlukça çeşitlidir. Bu nedenle, harika bir renk cümbüşü söz konusudur. Bu bölge, kampçıların alanıdır. Eğer kamp yapmayı seven biriyseniz, kamp yapmayı mutlaka düşünmelisiniz. 

4. Yedigöller Milli Parkı

Kesinlikle görülmeye değer bir alan daha… Yedi adet irili ufaklı göllerin bulunduğu milli parkın içerisinde geyik ve ceylanlar da var. Farklı bitki türlerine sahip bulunan milli parkta harika bir doğa havası alabilirsiniz. 

İLGİLİ YAZILAR