Yılbaşı Coşkusunun Yaşandığı Meydanlar

Dünyadan yeni yıl coşkusunun doyasıya yaşandığı meydanları biraz daha yakından keşfetmeye var mısınız? Londra, Paris, Sidney ve daha fazlası… Dünyadaki coşkulu yılbaşı kutlamalarına bayılacaksınız! Kim bilir belki yeni yılı havai fişekler eşliğinde New York - Times Meydanı’nda ya da Moskova’daki Kızıl Meydan’da geçirmeye karar verirsiniz…

Londra - Trafalgar Meydanı

londra trafalgar meydanı
Londra’nın en ünlü ve en büyük meydanı olan Londra Trafalgar Meydanı adını İngiliz donanmasının Fransız ve İspanyol donanmalarını yendiği savaştan alıyor. Orta çağdan günümüze buluşma noktası olarak kullanılan meydan, pek çok sokak partisine de ev sahipliği yapıyor. Şehirde yapılan birçok kutlamanın gerçekleştiği meydanda, yılbaşı kutlamaları da oldukça coşkulu geçiyor. Her sene kocaman bir yılbaşı ağacının kurulduğu Trafalgar Meydanı’na dünyanın her yerinden birçok insan akın ediyor. Yeni yıla girildiği an kutlamaların doruk noktasına ulaştığı meydanda, kimsenin arkadaş olması önemli değil. Çünkü yeni yıla girildiği an tanıdık tanımadık herkes beraberce eğleniyor. London Eye üzerinden yapılan havai fişek gösterileriyle görkemli bir kutlayış sergileyen meydan, dünyadaki en iyi yılbaşı kutlanan meydanlar arasında yerini alıyor.

londra

New York - Times Meydanı

new york times meydanı
Dünyadaki en ünlü meydanlardan biri olan New York’taki Times Meydanı yeni yılın en coşkulu kutlandığı meydanlardan biri. 1904 yılından beri kutlamaların geleneksel hale gelmesi şöyle gerçekleşiyor. Amerika’nın ünlü gazetesi ve Times Meydanı’nın isim annesi olan New York Times’ın meydandaki yeni binasına taşınmasıyla birlikte havai fişeklerle kutlamalar yapılıyor. Bu zamandan günümüze havai fişeklerle kutlama geleneği başlıyor ve her sene yeni yıl büyük coşkuyla kutlanıyor. Milyonlarca insanın meydanda merakla beklediği bir diğer şey ise 2 bin 600’den fazla kristal üçgenle kaplı olan ve 32 binden fazla ışıkla süslenen kristal topun meydandaki bir tepeden aşağıya indirilmesi. Oldukça eğlenceli geçen yılbaşı etkinliği Times Meydanı’nda konserler ve çeşitli eğlecelerle sabaha kadar sürüyor.

newyork

Moskova - Kızıl Meydan

moskova
Moskovalıların yeni yılı sabırsızlıkla beklediğini Kızıl Meydan’da soğuğa aldırmadan binlerce insanın toplanmasından anlıyoruz. Geçmişten günümüze birçok gösterilere, törenlere ve eğlencelere tanıklık eden Kızıl Meydan’da yeni yılın coşkusu da ayrı bir heyecanlı yaşanıyor. Bembeyaz karlar altında kendini belli eden yılbaşı ışıkları ve çam ağaçları benzersiz bir manzara ortaya çıkarıyor. Saatler gece yarısını gösterip, yeni yıla girildiğinde Moskova’nın ünlü sarayı Kremlin Sarayı’ndaki saat kulesinin çanı çalınıyor ve meydandaki herkes yeni yılın heyecanını oldukça eğlenceli bir şekilde kutluyor.

moskova

Paris - Şanzelize Caddesi

paris
Yılbaşı eğlencesinin tüm coşkusuyla karşımıza çıktığı meydanlardan biri de hiç kuşkusuz ki Paris’teki Şanzelize Caddesi. Bir diğer adıyla Champs-Elysees adını Yunan mitolojisinde cennet olarak gösterilen Elysion ovalarından alıyor. Şanzelize Caddesi yalnızca yeni yılda değil, yılın tüm zamanı turist akınına uğrayan bir yer. Ancak caddenin yeni yıl zamanı farklı bir güzellikte olduğunu söyleyebiliriz. Eyfel Kulesi çevresindeki meydanlar ve Şanzelize Caddesi, yeni yılın kutlanacağı akşam trafiğe kapatılıyor ve misafirlerini iyi bir şekilde ağırlamak için en güzel şekilde süsleniyor. İnsanların akın edip, sabahlara kadar eğlendiği caddenin coşkusu günlerce konuşuluyor.

paris

İLGİLİ YAZILAR